Výsledky Studentských voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR
Zveřejněno 5. 10. 2017 9:00
Na středních školách v České republice proběhly 3. a 4. října Studentské volby. Středoškoláci si tak mohli vyzkoušet „nanečisto“ volit politické strany, hnutí a koalice, které kandidují do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v blížících se reálných volbách. V rámci Studentských voleb, které organizuje vzdělávací program Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni, odevzdalo svůj hlas 40 068 studentů z 281 škol.
Do projektu se přihlásilo 294 škol, výsledky voleb jich v řádném termínu odeslalo 281. Možnost volit měli studenti starší 15 let ze škol, které se do Studentských voleb zapojily. Vlastní volby na školách probíhaly obdobným způsobem jako volby skutečné: studenti sestavili volební komise a připravili volební místnosti s urnou a plentou, za níž voliči zaškrtávali na volebních lístcích jednotlivé politické strany, hnutí nebo koalice, které v reálných volbách kandidují. Vše probíhalo pod vedením jednoho pedagoga. Ten po skončení voleb odeslal prostřednictvím zabezpečeného webového rozhraní výsledky za školu k celkovému zpracování. To zajišťovala agentura Millward Brown. Všem zúčastněným školám organizátoři zaslali informační texty o volebním systému České republiky a jeho historickém vývoji. Školy také obdržely manuál, jak při realizaci voleb postupovat, doprovodné didaktické materiály, plakáty k propagaci voleb na škole a volební lístky. Mimo to měli vyučující možnost zhlédnout se svými studenty některý z tematických dokumentů, zpřístupněných prostřednictvím audiovizuálního výukového portálu JSNS.CZ.
Největší počet hlasů získala mezi středoškolskými studenty Česká pirátská strana (24,52 %), za ní následovalo hnutí ANO 2011 (11,88 %), na třetím místě se jen s malým rozdílem umístila TOP 09 (11,75 %), na čtvrtém místě (7,76 %) hlasů Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD), na pátém místě Strana zelených (6,33 %). Pokud by šlo o reálné volby, dostali by se do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR s více než 5 % hlasů ještě občanští demokraté (6,14 %) a Sportovci (5,21 %).
"Výsledky Studentských voleb bude možné za pár týdnů srovnat s výsledky voleb reálných. Je jisté, že se budou výrazně lišit. Zároveň ale to, jak „nanečisto“ volili studenti, zřejmě naznačuje určitý trend ve vývoji voličských preferencí,“ říká ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách Karel Strachota, který projekt Studentských voleb před sedmi lety inicioval. A dodává: „Od vyučujících a na základě návštěv škol víme, že stejně jako v minulosti, přistupovala většina žáků k volbě zodpovědně, část náctiletých stranu vybírala a volila z recese.“
Studentské volby jsou vzdělávacím projektem. Jejich cílem je přiblížit středoškolákům základní demokratické principy, seznámit je s volebním systém České republiky a podpořit dialog týkající se správy veřejných věcí jak mezi studenty navzájem, tak mezi studenty a jejich vyučujícími či rodiči. V neposlední řadě je jejich cílem také zvýšit účast prvovoličů a mladých lidí v řádných volbách. Na přípravu, průběh a zveřejnění výsledků nemá vliv žádný politický subjekt. Kompletní výsledky Studentských voleb 2017 naleznete na webových stránkách Jednoho světa na školách v sekci www.jsns.cz/studentske-volby-vysledky, kde jsou k dispozici i výsledky předchozích ročníků a galerie fotografií.
Táňa Abrhámová