Sochy ve městě projdou další omlazovací kúrou
Zveřejněno 9. 6. 2017 13:42
Sedm soch v našem městě projde o prázdninách restaurováním. Městskou kasu přijde odborný zásah na 150 tisíc korun, polovinu přitom hradí krajská dotace, kterou se podařilo získat.
"Většina soch se nachází u frekventovaných komunikací, což má neblahý vliv na jejich stav, stejně tak jim nesvědčí okolní zeleň. Proto je součástí restaurátorského zásahu i biocidní ošetření," popisuje stav soch místostarosta Josef Komínek.
U všech soch byla velká oprava provedena na přelomu tisíciletí. Tehdy je restaurátoři nejen očistili, ale i doplnili mnoho chybějících částí včetně kovových prvků, sochy celkově zpevnili a barevně sladili. "To vše za pečlivého dohledu orgánu památkové péče," vzpomíná Josef Komínek.
Další průběžná údržba pak proběhla v roce 2007 a letos tedy odborná péče o sochy pokračuje.
-kid-
Které sochy o prázdninách restaurátoři ošetří:
1. Sloup se sochou Panny Marie na ulici Hornoměstská, který je barokní prací z roku 1724. Spodní část je ze žuly, socha z pískovce.
2. Socha sv. Václava na ulici Hornoměstská z roku 1740 s podstavcem z 20. století. Plastika je z detritického vápence se žulovým soklem.
3. Socha sv. Jana Nepomuckého na ulici Hornoměstská z roku 1730 s podstavcem z roku 1853. Použitý materiál je shodný jako u sochy sv. Václava.
4. Socha sv. Josefa na ulici Sokolovská je barokní prací z roku 1735 od Alexandra Jelínka, zhotovena z mušlového vápence s žulovým soklem.
5. Socha sv. Jana Nepomuckého na ulici Ostrůvek z 18-19. století zhotovená z pískovce s žulovým podstavcem.
6. Sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého a balustrádou z roku 1810 od neznámého autora vytvořeného z žuly. Mezi obyvateli je hojně rozšířená mylná představa, že se jedná o morový sloup.
7. Socha poručíka Miroslava Skrbka umístěná nad Jordánkem. Tato plastika, zhotovená velkomeziříčským rodákem Jiřím Markem, dosud není za seznamu památkově chráněných soch.