Seriál ze zámku: Sbírka skla, porcelánu a keramiky
Zveřejněno 23. 6. 2022 9:58
Rozsáhlý soubor keramických, porcelánových a skleněných sbírkových předmětů zachycuje jak vybavení domácnosti městské, tak samozřejmě i venkovské. Jak se jednotlivé typy domácností lišily ve svém vybavení, si mohou návštěvníci prohlédnout ve stálé expozici Ve znamení sedmi per. Zastoupena je v muzejních sbírkách i produkce místních řemeslníků, jako byla například hrnčířská
rodina Plachetských.
V měšťanské domácnosti, která je součástí regionální expozice, si návštěvníci mohou prohlédnout například soubor čajového servisu pocházejícího z významné vranovské továrny na kameninu. Ve sbírkách máme také další výrobky z proslulé míšeňské či slavkovské produkce.
Míšeňskou porcelánku reprezentuje například sousoší galantní scény, která zobrazuje mladou dvojici v milostném dialogu. Ačkoli míšeňská manufaktura byla známá právě vynikajícími porcelánovými figurkami, záběr jejich výrobků byl velmi široký. A tak ve sbírkách nechybí třeba čajová konvice, kterou do muzea v roce 1947 daroval řídící učitel František Štěpánek. Štěpánek muzeu věnoval také šálky z porcelánky v Dalovicích nebo v Březové.
Život se ale samozřejmě neodehrával pouze v měšťanských domech a salonech, a tak nesmíme zapomínat ani na běžnou domácnost. V expozicích jsou k vidění formy na bábovku, džbánky a talíře s lidovými motivy, lívanečník či kropenka. V depozitáři pak nalezneme formy na pečivo nejrůznějších tvarů. Forma na vánočku a bábovku určitě nikoho nepřekvapí, ale ve sbírkách máme i tvar srdce či písmena S. Dochovány jsou také hrnčířské formy ve tvaru tykve, ozubeného srdce či s motivem raka z dílny Antonína Plachetského, které byly používány k výrobě samotných forem na pečení. Z lidové keramiky pak nechybí ani produkce bítešského hrnčíře Františka Zavřela.
Ke kuriozitám v našem depozitáři patří nakousnutá keramická mandarinka, která rozhodně není pozůstatkem svačiny kurátora, ale plnohodnotným sbírkovým předmětem.
V muzeu jsou samozřejmě uloženy také předměty reprezentující místní podniky. Vzhledem k tomu, že ve městě po staletí fungoval pivovar, nechybějí ve sbírkách ani pivní lahve z dob panského pivovaru s erbem Lobkoviců a Harrachů. Z pozdější doby, kdy pivovar provozoval Ladislav Heide, jsou v depozitáři uloženy i lahve od limonády. V souvislosti s regionální produkcí jsou součástí sbírkového fondu také lahvičky od známé francovky Alpy.
Poháry z harrachovských skláren
Součástí muzejních sbírek jsou i skleněné poháry z období biedermeieru z harrachovských skláren, které byly věhlasné svým nápojovým a dekoračním sklem. V první polovině 19. století pak produkovaly sklo barevné, a to díky přidání různých chemických prvků. Použitím chromu vzniklo sklo žlutozelené, kobalt se postaral o barvu modrou a selen barvil sklo dorůžova. Další variantou pak bylo barevně vrstvené sklo, kdy se předmět z čirého skla namočil do roztaveného skla jiné barvy, tato tenká vrstva se probrušovala, čímž se odkryla část čirého skla. Na závěr pak bylo možné hotové poháry zdobit zlacením.
Mgr. Lucie Pavelcová