Městský úřad se zapojil do systému Cochemské praxe
Zveřejněno 30. 12. 2020 8:17
Od 1. října 2020 byla u Okresního soudu ve Žďáru nad Sázavou na základě rozhodnutí předsedkyně soudu Mgr. Jany Lorencové zavedena Cochemská praxe v opatrovnických řízeních týkajících se nezletilých dětí. Cochemská praxe je založena na interdisciplinární spolupráci nejen odborníků (OSPOD – orgán sociálně‑právní ochrany dětí, soudce, advokát, POP – poskytovatel odborné pomoci), ale zejména na aktivní účasti rodičů na celém řízení, neboť rozhodování o životě dítěte a rodiny patří v první řadě právě do rukou rodičů. Celý proces potom vede k uzavření dohody mezi rozcházejícími se rodiči, jejímž cílem je podpořit zájmy dítěte.
Návrhy ve věcech výkonu rodičovské odpovědnosti a výživného nezletilých dětí, které se dostanou k soudu po datu 1. 10. 2020, již budou řešit postupem Cochemské praxe, zavedené u Okresního soudu ve Žďáru nad Sázavou s ohledem na místní specifika, pod názvem „Žďárská praxe". Cílem zavedení této Žďárské praxe je především aktivní zapojení obou rodičů nezletilého dítěte po rozchodu či rozvodu do řešení nastalé situace a vedení rodičů cestou opatrovnického řízení k nalezení řešení, které bude v zájmu jejich dítěte. Součástí zavedení Žďárské práce bylo vytvoření Rodičovského plánu, na kterém spolupracovali odborníci působící v obvodu žďárského soudu. Do tohoto dokumentu byly také zapracovány připomínky vzešlé ze společných jednání a byl vytvořen Rodičovský plán, který co nejlépe vyhovuje našim místním podmínkám.
Soud po podání návrhu o výkonu rodičovské odpovědnosti a výživného nezletilého dítěte zašle oběma rodičům Rodičovský plán, který si rodiče vyplní společně nebo každý sám. Plán by měl pomoci rodičům promyslet si důležité otázky týkající se jejich dítěte. Na druhé straně OSPOD a soud díky Rodičovskému plánu lépe pozná názory a představy rodičů, zejména v jakých otázkách je mezi nimi shoda a které oblasti bude třeba případně ještě dořešit. Vyplněný Rodičovský plán oba rodiče přinesou s sebou na společnou schůzku s kolizním opatrovníkem jejich dítěte, kterého soud ve věci jmenoval. Soud považuje za důležité upozornit rodiče, že bude při svém rozhodování přihlížet k přístupu obou rodičů při řešení jejich rodičovského konfliktu, ke snaze vzájemně se domluvit a ke schopnosti jejich komunikace, dále také k aktivitě rodiče při vyplňování Rodičovského plánu a jejich spolupráci s opatrovníkem, případně poskytovatelem odborné pomoci.
Do tohoto systému se rovněž zapojily městské úřady – orgány sociálně‑právní ochrany dětí – a to ve městech Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou, Nové Město na Moravě, Bystřice nad Pernštejnem a Tišnov.
Marta Muchová, vedoucí sociálního odboru