Při rekonstrukci v Březejci budou na netopýry dohlížet odborníci
Zveřejněno 16. 7. 2018 12:46
Díky dobré spolupráci Centra Kociánka, Krajského úřadu Vysočina a České inspekce životního prostředí se podařilo zajistit ochranu pro kolonii netopýrů, která se usídlila v budově Centra Kociánka v Březejci na Žďársku. Při rekonstrukci budovy, která před nedávnem začala, se totiž přišlo na to, že tito zvláště chránění živočichové objekt obývají jako svoji letní kolonii. Podle nalezených stop se vyskytovali například za okenicemi objektu a hrozilo, že při opravě budovy by byli rušeni v době rozmnožování a rození mláďat.
Inspektoři z České inspekce životního prostředí z oddělení ochrany přírody v Havlíčkově Brodě proto nařídili vlastníkovi objektu zdržet se stavebních prací do doby, než se vyřeší, jak provést rekonstrukci tak, aby netopýři nebyli ohroženi. „Podle zákona o ochraně přírody a krajiny jsou tito živočichové chráněni ve všech svých vývojových stádiích, chráněna jsou jejich přirozená i umělá sídla a biotop, v němž se vyskytují. Jedná se o živočichy silně až kriticky ohrožené. K provádění jakýchkoli činností, kterými by byly podmínky ochrany porušeny, je nezbytná předchozí výjimka orgánu ochrany přírody krajského úřadu,“ vysvětlil Jan Panský, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Havlíčkově Brodě.
Po proběhlých jednáních Centrum Kociánka požádalo Krajský úřad Vysočina o výjimku ze stanovených podmínek ochrany. „Krajský úřad ji udělil s tím, že stanovil podmínky, za kterých může být rekonstruováno, aniž by byla netopýři kolonie zničena. Například budou úkryty netopýrů za okenicemi kompenzovány instalací 15 až 20 speciálních netopýřích budek a demontáž střechy a štítových stěn by měla probíhat pod dohledem odborníků na biologický dozor. V případě nálezu netopýrů je nutné přerušit práce v uvedeném prostoru a umožnit netopýrům v klidu odletět,“ doplnil Panský.
Protože v přírodě stále ubývají dutiny vhodné pro úkryty netopýrů, hledají tito živočichové vhodné prostory ve stavbách. Při rekonstrukcích či zateplování budov, proto mohou být ohroženi, protože dochází například k zakrývání vletových otvorů. „V takovém případě je nezbytné v dostatečném časovém předstihu před zahájením prací ověřit možný výskyt těchto zvláště chráněných druhů. Pokud se jejich přítomnost prokáže, je třeba konzultovat další postup s orgánem ochrany přírody příslušného krajského úřadu. Jsem rád, že díky spolupráci všech zúčastněných se podařilo najít způsob, jak dokončit rekonstrukci pracoviště Centra Kociánka v Březejci a zároveň zajistit ochranu ohrožených živočichů,“ uvedl Panský.
Jana Jandová