Kraj Vysočina spustí chytrou karanténu ve čtvrtek 23. dubna
Zveřejněno 22. 4. 2020 8:42
Projekt chytré karantény by měl vést k rychlému zvládnutí epidemie a šíření nákazy v rámci populace. Jedná se o systém, který povede k včasnému zachycení, testování infekčního onemocnění COVID-19 a izolaci v karanténě co největšího počtu potenciálně nakažených osob. Součástí toho je ve spolupráci s nakaženými vytipování kontaktů, na které mohli přenést virus.
Cílem chytré karantény je v co nejkratším čase zabránit šíření epidemie COVID-19 v České republice a uvolňovat plošná opatření, aby se lidé co nejdříve mohli vrátit k normálním životům.
„Chytrá karanténa také pomůže krajským hygienickým stanicím zrychlit a zpřesnit jejich postupy. Díky využití digitálních technologií bude mnohem jednodušší a přesnější identifikovat lidi, kteří přišli s koronavirem do kontaktu. Vše je samozřejmě plně v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů a data jsou využita pouze po udělení výslovného souhlasu. Získané údaje o poloze nebudou nijak zneužívány," upřesňuje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Na Vysočině spustí chytrou karanténu ve čtvrtek 23. dubna. Na Krajské hygienické stanici v Jihlavě pomou s vyhodnocováním výsledků armádní medici z Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany Hradec Králové a dvoučlenný armádní odběrový tým z vojenského útvaru z Tábora. „Po vzoru ostatních, už zapojených krajů se očekává, že armádní odběrový tým doplní naši dosavadní odběrovou sanitku záchranné služby a po určitou dobu budou fungovat souběžně. I pro území Kraje Vysočina platí, že výjezdy vlastních i armádních odběrových sanitek bude i nadále koordinovat zdravotnická záchranná služba," upozornil hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek s tím, že Vysočina nabídla pro rozběhnutí projektu kapacity svého odboru informatiky.
Jak celý proces probíhá?
- Člověk, který se dozví, že se nakazil onemocněním COVID-19, je kontaktován krajskou hygienickou stanicí, aby společně s hygienikem identifikoval co největší počet rizikových kontaktů za posledních 5 dnů.
- Když k tomu vydá oficiální souhlas, vytvoří na základě mobilních dat od operátorů krajská hygienická stanice „vzpomínkovou mapu" míst, na kterých se nakažený pohyboval.
- Poté, co si nakažený vzpomene společně s hygienikem na všechny potenciálně ohrožené kontakty, formou speciálně vybudovaného call centra jsou lidé co nejrychleji informováni a izolováni v karanténě.
- Následně jsou tito lidé v karanténě po 4-5 dnech navštíveni dvoučlenným odběrovým týmem, který odebere vzorek a zajistí, aby se dostal do laboratoře s volnou kapacitou. Tak aby byl otestovaný člověk v co nejrychlejším možném čase (ideálně do 48 hodin) zpraven o výsledku.
- V případě, že je test pozitivní, nový nakažený prochází stejným celým procesem. Samozřejmě za předpokladu jeho oficiálního souhlasu.
Součástí projektu chytré karantény je takzvaná vzpomínková mapa. Základem je zmapování pohybu infikovaného člověka za posledních pět dní, a to podle údajů z mobilního telefonu a platební karty. Data, jejichž získání je podmíněné souhlasem nakaženého, poslouží technikům k sestavení mapy jeho pohybu. Hygienici pak nad ní s nemocným proberou, s kým se na různých místech potkal během posledních pěti dnů. Mapa by měla infikovanému člověku pomoci rozpomenout se.
Posílení o trasovací tým armádních mediků se dočkalo také pracoviště krajské hygienické stanice ve Žďáře nad Sázavou. Zde odběrový tým pracuje již od minulého týdne a je k dispozici Zdravotnické záchranné službě Kraje Vysočina. „Očekávám, že už v polovině příštího týdne budeme schopni společně s krajskými epidemiology posoudit první výsledky chytré karantény v našem regionu," doplnil hejtman Jiří Běhounek.
M. Hudková