Chytrá karanténa je připravena ke spuštění ve všech krajích, hejtmani si dnes upřesnili podrobnosti
Zveřejněno 9. 4. 2020 9:51
Hejtmanky a hejtmani českých a moravských krajů dnes opět videokonferenčně diskutovali o systému Chytré karantény, která se bude v krátké době postupně realizovat ve všech krajích. Společně s nimi se videokonference účastnili zástupci týmu epidemiologa Romana Prymuly, Armády ČR, ministerstva vnitra, ale i hygienici a představitelé Hasičského záchranného sboru ČR.
Profesor Roman Prymula popsal systém Chytré karantény, který má podle něj za cíl podstatně rychlejší a efektivní umístění lidí podezřelých z nákazy koronavirem do karantény, a to už do tří dnů od absolvování testu. Pro zjištění kontaktů nakaženého se přitom s jeho souhlasem využijí data mobilních operátorů. V krajích se zavedením projektu budou pomáhat hygienikům medici Armády ČR. Oficiální spuštění Chytré karantény se po jejím pilotním ověření plánuje ve čtvrtek 9. dubna 2020. Kraje by měly získat 78 mediků Armády ČR, kteří posílí krajské hygienické stanice.
1. místopředseda Rady Asociace krajů ČR Jiří Běhounek požádal tým Chytré karantény, aby jednak nastavil koordinaci odběrových míst a skupin, které už nyní v krajích působí, a těch, jež budou nasazeny v regionech v rámci Chytré karantény. „Obrátil jsem se také na krajské IT specialisty, aby byli připraveni se na projektu podílet, ale budeme pro ně chtít jasné pokyny od realizačního týmu projektu," uvedl Jiří Běhounek.
Hejtmani v současnosti nemají zásadní problémy se zásobováním ochrannými prostředky od ministerstva vnitra. „Děkuji všem hejtmanům za podporu, když jsme dodávky dolaďovali a když jsem kritizoval slabá místa státního zásobování. Děkuji hasičům za spolupráci při rozvozu, dále za distribuci odběrových setů prostřednictvím policejních vrtulníků také policii," dodal Jiří Běhounek. Další závoz ochranných prostředků, především roušek, respirátorů a rukavic, se plánuje podle informací ministerstva vnitra na sobotu 11. dubna.
Hejtmani se rovněž shodli na tom, že v blízké době bude třeba s ministerstvem zdravotnictví a zdravotními pojišťovnami řešit velké finanční ztráty regionálních nemocnic, které vznikly útlumem výkonů a personálními náklady spojenými s řešením péče o pacienty s nákazou.
Tisková zpráva Asociace krajů ČR