Architekti ze stavebky navštívili malou perlu Vysočiny
Zveřejněno 8. 11. 2024 8:19
V říjnu navštívili žáci Střední školy stavební Třebíč velkomeziříčský zámek. Jejich návštěva měla především charakter studijní. V rámci svého oboru architektura a design interiérů si např. ověřili své znalosti architektonických slohů. Velkomeziříčský zámek totiž patří mezi nejstarší kamenné hrady na Moravě a ve středověku patřil mezi nejvýznamnější hrady na Vysočině. Nalezneme zde celou škálu slohů, od pozdně románského slohu (2. pol. 13. století) až po historismus (19. století).
A to nebylo vše. Žáci se dostali i do míst, kam se běžný návštěvník nedostane, a měli možnost zjistit, kolik rarit evropského formátu se zde nachází:
- cihlová pec renesančního teplovzdušného vytápění, která patří dokonce k celosvětovým raritám, protože se jako jedna z mála pecí tohoto typu dochovala vcelku,
- pozůstatky středověkého výtahu v podobě šikmých loží pro kotevní trámy, který spojoval severní věž se suterénem,
- skalní labyrint, který se trochu podobá peklu z pohádky S čerty nejsou žerty,
- fresky z 20. let 14. století zobrazující legendu o sv. Markétě, které jsou skutečným klenotem – tyto náměty se v době svého vzniku nacházely pouze v klášterech a v kostelích, nikoliv ve světských budovách,
- stará hradní studna, která byla vyhloubena do durbachitu, na kterém celý zámek stojí a který je velmi tvrdý; i tato hornina je velmi raritní, protože podle odborných zdrojů se jedná z celosvětového hlediska o velmi specifický až anomální druh horniny.
A nebyli by to architekti a stavebka z Třebíče, aby si s sebou nevzali pomocníka v podobě zeměměřičského dronu. Vše tedy bylo hezky zaznamenáno nejen z výšky, ale také ze všech možných úhlů.
Za prohlídku běžně nepřístupných míst děkujeme majiteli zámku panu Janu Podstatzky-Lichtensteinovi.
Po celou dobu nás velmi profesionálně provázela Lucie Pavelcová z Muzea Velké Meziříčí.
-stavtr-